Pierwsza wizyta u ortodonty. Kiedy warto się na nią udać?

Często słyszę to pytanie od znajomych lub rodziców: panie doktorze kiedy mam przyjść na pierwszą wizytę ortodontyczną ze swoim dzieckiem? Ogólnie przyjętą odpowiedzią jest wiek siedmiu lat. Natomiast dzisiejsza ortodoncja nastawiona jest w dużej mierze na działanie profilaktyczne. Kiedy w takim razie wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Na czym polegają ortodontyczne działania profilaktyczne?

Oczywiście działania profilaktyczne polegają na zapobieganiu wystąpienia wad zgryzu lub na leczeniu wczesnym, czyli jak najszybszym korygowaniu zaburzeń, by nie doszło do rozwoju poważnej wady zgryzu. Pozostaje zatem pytanie: kiedy należy przyjść – w wieku dwóch, czterech czy może pięciu lat? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, jaki jest najczęstszy ciąg zdarzeń prowadzący do powstania wady zgryzu.

Na jakie zachowania należy zwrócić uwagę?

Wracamy do naszego pytania: kiedy przyjść do ortodonty z dzieckiem? Jeżeli zauważycie któryś z poniższych objawów, warto wybrać się na wizytę. Są to najczęściej symptomy indukujące powstanie wady zgryzu.

Bardzo ważną rzeczą, którą chcę podkreślić na koniec to to, że leczenie wczesne prowadzi do bardzo dobrych wyników w krótkim czasie. Natomiast działanie profilaktyczne polegające na zwalczaniu złych nawyków przyczynia się do niedopuszczenia do rozwoju wady zgryzu lub do jej samowyleczenia bez aparatu.

  • oddychanie przez usta, rozchylone popękane usta, chrapanie, częsty brak drożności nosa, częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • ssanie kciuka, wkładanie przedmiotów do ust, obgryzanie paznokci, ołówków, przedłużone ssanie smoczka
  • wada wymowy
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • wystające siekacze górne spod wargi
  • szpary między zębami, krzywo rosnące zęby, brak miejsca dla wyrastających zębów stałych
  • niesymetryczna twarz, cofnięta bródka lub warga dolna, wystająca warga górna lub dolna
  • nieprawidłowe zachodzenie zębów na siebie
  • leniwe żucie twardych pokarmów
  • nadmierne ruchy mimiczne mięśni warg przy przełykaniu śliny lub piciu wody
  • trudności w zamknięciu ust lub wygląd napiętej, rozzłoszczonej twarzy po zamknięciu ust

Bardzo ważną rzeczą, którą chcę podkreślić na koniec to to, że leczenie wczesne prowadzi do bardzo dobrych wyników w krótkim czasie. Natomiast działanie profilaktyczne polegające na zwalczaniu złych nawyków przyczynia się do niedopuszczenia do rozwoju wady zgryzu lub do jej samowyleczenia bez aparatu.

Zawsze warto z konsultować się z ortodontą, nawet jeżeli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Po wizycie dowiecie się Państwo, czy wasze dziecko rozwija się prawidłowo i czy mieści się w granicach normy biologicznej dla swojego wieku. Podczas wizyty ortodonta ma szansę ocenić, czy dziecko ma jakieś nawyki prowadzące do rozwoju wady zgryzu lub na co trzeba zwrócić uwagę przyszłości bądź czy potrzebna jest ponowna konsultacja za jakiś czas.

Najważniejsza rzecz: jeżeli będzie konieczne leczenie, to podejmie się tego ortodonta w optymalnym czasie dla danej wady zgryzu, gdyż przychodzicie Państwo odpowiednio wcześnie, a nie np. (jak to się często dzieje) mamy pacjenta ze zwężoną kostnie szczęką, a dziecko już jest w wieku po okresie rozwoju kostnym szczęki.

Zapraszam do gabinetu – Krzysztof Motyl – Stomatologia i ortodoncja – Bytom.

ZOBACZ TEŻ