Czym zajmuje się ORTODONCJA?

Ortodoncja to profilaktyka, diagnostyka i leczenie wad zgryzu, którego podejmuje się lekarz ortodonta

Konsekwencje wad zgryzu – jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Warto na tym etapie wyjaśnić, czym jest wada zgryzu. Jest to zaburzenie kostne (nieprawidłowo ustawiony kości szczęki i żuchwy względem siebie lub względem podstawy czaszki albo różne możliwe warianty tych relacji) spowodowane najczęściej zaburzeniem czynnościowym (nieprawidłowa funkcja oddychania, ssania, wymowy), czego odzwierciedleniem jest wada zębowa.

Wady zagryzania pociągają za sobą często zmiany napięcia mięśni, dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, co wiąże się z bólem okolicy głowy i szyi. Stłoczenia zębowe sprzyjają rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia, które w następstwie wymagają leczenia.

Z jakimi problemami mierzy się ortodonta?

Nasz gabinet w Bytomiu nie raz gościł pacjentów, którzy uważali, że mają krzywe, stłoczone zęby, a są one tylko odwzorowaniem innych zaburzeń. Nasz organizm ma duże zdolności kompensacyjne, czyli za pomocą odpowiedniego ustawienia zębów chce wyrównać wadę kostną. Często zdarza się, że pacjent zgłasza się do ortodonty z powodu niezbyt dużej wady zębowej i uważa się za prosty przypadek do szybkiego leczenia. Po diagnostyce radiologicznej często ortodonta zauważa, że wada kostna jest silnie skompensowana i leczenie ortodontyczne takiego pacjenta jest dość mocno skomplikowane, co oczywiście stanowi duże zaskoczenie dla pacjenta.

Ortodoncja a aparaty i ich rodzaje

Lecząc się ortodontycznie, dbamy nie tylko o proste i równe zęby, ale i o zdrowie całego organizmu. Współczesna ortodoncja daje duże możliwości lecznicze nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych w każdym wieku. Aparaty dzielą się ze względu na sposób zdejmowania – wyróżniamy aparaty stałe i ruchome

Aparat stały może ściągnąć tylko lekarz, z kolei aparat ruchomy zdejmuje i zakłada pacjent. Wyróżniamy też aparaty pół stałe – jedna ich część montowana jest na stałe, a druga może być zdejmowana przez pacjenta.

Ile czasu trzeba poświęcić na leczenie ortodontyczne?

Decydując się na leczenie ortodontyczne zgryzu, należy mieć świadomość tego, że nie można z góry określić, ile będzie trwało leczenie, ponieważ wpływa na to kilka czynników.

O czasie leczenia decyduje:
– rodzaj wady zgryzu,
– wiek pacjenta,
– rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego. 

Oczywiście można założyć, że średni czas standardowego leczenia wynosi 2 lata, jednak w niektórych przypadkach może się on wydłużyć.

Trzeba również zaznaczyć, że wiele zależy też od nastawienia i podejścia pacjenta do leczenia. By przebiegało ono sprawnie i według planu, pacjent powinien zgłaszać się regularnie na wcześniej określone terminy badania. Kluczowe jest również zakładanie wyciągów elastycznych, utrzymywanie zadowalającej higieny jamy ustnej. Bardzo istotne jest również niedoprowadzanie do powstawania awarii aparatu ortodontycznego, np. odklejania się zamków. Wzajemna współpraca ortodonty z pacjentem pozwoli wyleczyć wady zgryzu w możliwie najkrótszym możliwym czasie.

Zobacz efekty przed i po:

SONY DSC SONY DSC
SONY DSC SONY DSC
SONY DSC SONY DSC
SONY DSC SONY DSC

Ortodoncja – Bytom, Gliwice, Zabrze – zapraszamy!

Główną specjalizacją naszych stomatologów jest ortodoncja. Lekarz ortodonta przeprowadzi fachowe badania i zaproponuje najwłaściwszą metodę leczenia. Jeśli planujesz leczenie ortodontyczne, zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie w mieście Bytom. W naszym gabinecie mile widziani są także pacjenci z takich miast jak Zabrze czy Gliwice. Usługi realizowane w naszym gabinecie to także protetyka – Bytom, Zabrze, Gliwice. Do zobaczenia!

Zadbaj o siebie

Zarezerwuj termin wizyty już dziś!