Czym zajmuje się PROTETYKA?

Protetyka stomatologiczna to dział, który zajmuje się odtwarzaniem zgryzu a także wyglądu zębów, w związku z ich utratą czy też mocnym uszkodzeniem.

PROTETYKA

Protetyka jest to dziedzina stomatologiczna zajmująca się odtwarzaniem utraconych struktur i przywracaniem im odpowiednich funkcji. Oczywiście w stomatologii dotyczy to głównie odtwarzania zębów. Protetyka również odtwarza miękkie i twarde tkanki wykonując epitezy czyli protezy twarzy np. ucha, nosa. Często u pacjentów onkologicznych lub po urazach.

Uzupełnienia protetyczne najłatwiej podzielić na ruchome – takie które pacjent potrafi sam ściągnąć z zębów, stałe – takie których pacjent nie może sam ściągnąć i kombinowane połączenie uzupełnienia stałego za pomocą elementów specjalnych np. zasów z uzupełnieniami ruchomymi.

RODZAJE PROTEZ I UZUPEŁNIEŃ

Wśród protez ruchomych wyróżniamy:

  • protezy częściowe akrylowe,
  • protezy całkowite akrylowe,
  • protezy częściowe acetalowe,
  • protezy częściowe nylonowe,
  • protezy częściowe szkieletowe.

Wśród uzupełnienia stałych wyróżniamy:

  • korony,
  • mosty,
  • licówki,
  • nakłady.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zębodół goi się sześć-osiem tygodni i dopiero po tym czasie można wykonać uzupełnienie. Wcześniej zębodół będzie wyglądał na wygojony, ale jest to tylko pozorne złudzenie, ponieważ po zasklepieniu się zębodołu dochodzi do jego obkurczania. Wcześniejsze wykonanie protezy skutkowałoby powstaniem pustej przestrzeni pod nią.

Po oddaniu nowych protez następuje zwiększone wydzielanie śliny oraz utrudniona wymowa. Objawy te samoistnie ustępują. Jak można sobie pomóc lub przyśpieszyć zniknięcie tych objawów? Jeżeli chodzi o zwiększoną ilość śliny zalecane jest ssanie landrynek i jej przełykanie. Natomiast, aby zniwelować seplenienie, należy dużo mówić lub czytać powoli, skupiając się na wyraźnym wymawianiu wyrazów.

W zakres usług realizowanych w naszym gabinecie wchodzi także ortodoncja Bytom, Zabrze, Gliwice. Zapraszamy!

Protetyka – Bytom, Gliwice, Zabrze – zapraszamy!

W naszym gabinecie, który zlokalizowany jest w mieście Bytom, protetyka jest jedną ze specjalizacji naszych lekarzy-dentystów. Każdy protetyk stomatolog wykonuje estetyczne uzupełnienia ruchome oraz trwałe. Naszym pacjentom możemy m.in. zaproponować korony oraz mosty. Jeśli chcesz skonsultować leczenie dentystyczne w zakresie protetyki, umów się na wizytę w naszym gabinecie w Bytomiu. Zapraszamy także pacjentów z takich miast jak Zabrze czy Gliwice.

Zadbaj o siebie

Zarezerwuj termin wizyty już dziś!