kobieta aparat stały

Wosk ortodontyczny – kiedy i jak go używać, nosząc stały aparat ortodontyczny?


Nosisz aparat stały ortodontyczny? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Każda osoba nosząca aparat stały na pewno spotkała się z sytuacją, że coś ją obcierało lub podrażniało błonę śluzową jamy ustnej i że niektóre elementy aparatu mogą nas drażnić. Niestety tak czasami bywa, szczególnie na początku leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze nasz organizm nie jest przyzwyczajony do aparatu na zębach. Po drugie na samym początku leczenia zwykle zęby są najbardziej poprzemieszczane, czyli tzw. krzywe i przykładowo górna trójka może odstawać od łuku i obcierać wargę górną.

Drugą sytuacją, kiedy aparat ortodontyczny może nas podrażnić po okresie adaptacji, jest wystąpienie awarii. Co to znaczy? Może się zdarzyć, że podczas jedzenia łuk ortodontycznych wyśliźnie się z ostatniej rurki na trzonowcu i w ten sposób luźno wiszący będzie nas podrażniać w śluzówkę. Bardzo prawdopodobna jest też sytuacje, że nagryzając coś twardego, odłamiemy zamek, który przez to, że będzie luźno wisiał na łuku, będzie się przemieszczał i też drażnił błonę śluzową. Co wtedy możemy zrobić?

Co przynosi ulgę w sytuacji podrażnień śluzówki jamy ustnej?


Z pomocą przychodzi wosk ortodontyczny. Jest to preparat w formie pałeczek, podobny w konsystencji do plasteliny, którym oklejamy drażniące miejsce w aparacie.

wosk ortodontyczny w różowym pudełku

Wosk jest w pełni bezpieczny i nieszkodliwy. Jeżeli nawet go połkniemy nic się nie stanie. Zwykle występuje w małych podręcznych opakowaniach.

Jak należy stosować wosk ortodontyczny?


Należy odłamać większy kawałek wosku. Zamoczyć go na chwilę w ciepłej wodzie lub uplastycznić w palcach. Następnie w postaci kulki mocno przykleić na ten element aparatu, który jest ostry. Jeżeli wosk odpadnie, daną procedurę powtarzamy. Nie ma ograniczeń w ilości stosowania, zarówno w ciągu doby, jak i w czasie całego leczenia ortodontycznego. Jest to preparat w pełni nieszkodliwy dla naszego organizmu.

Producenci wosku ortodontycznego zachęcają swoich klientów różnymi zapachami preparatu, więc oprócz bezzapachowych wosków spotykamy całą paletę wosków owocowych czy tych o zapachu miętowym. Dodatkowo niektóre firmy sprzedają wosk w opakowaniach fluorescencyjnych, które oczywiście łatwiej można odnaleźć w ciemnym miejscu.

 

wosk ortodontyczny w niebieskim pudełku

Gdzie można kupić wosk ortodontyczny?


W wosk ortodontyczny można zaopatrzyć się u swojego ortodonty, czy też w drogeriach. Z drugiej jednak strony sprzedaż internetowa daje pełną gamę możliwości w wyborze preparatu.

 

Tak więc, odczuwając dyskomfort w trakcie użytkowaniu aparatu stałego, to koniecznie należy zaopatrzyć się w wosk ortodontyczny. Jeśli jednak wystąpiła awaria aparatu i jest ona niegroźna, spróbuj użyć wosku i poczekać na swoją kolejną wizytę u ortodonty. Jeżeli awaria cię niepokoi lub odpadł zamek, skonsultuj się ze swoim lekarzem np. telefonicznie. Lekarz ortodonta jest wtedy w stanie ocenić, czy potrzebna jest wcześniejsza wizyta w gabinecie, czy też spokojnie można poczekać do następnej kontroli ortodontycznej.

Pozdrawiam Krzysztof Motyl – ortodonta Bytom, Zabrze, Gliwice.

ZOBACZ TEŻ