Jak i czym dbać o właściwą higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym?


Niestety większość osób myje zęby źle i często jest nieświadoma tego, że robi to niedobrze. Osoby takie najczęściej nie domywają powierzchni zębów tak zwanych trudno dostępnych. Są to powierzchnie styczne (przestrzenie między zębami), powierzchnie żujące (górna powierzchnia zębów bocznych) czy rejon zębów przy dziąśle. Wynika to często z braku świadomości, jak prawidłowo powinniśmy myć zęby czy jakie twardości szczoteczki używać. Natomiast osoby noszące stały aparat ortodontyczny dostarczają swoim zębom dodatkową powierzchnię trudno dostępną do czyszczenia. Elementy aparatu, czyli druty czy zamki ułatwiają osadzanie się resztek pokarmowych pod drutem, czy w okolicy zamka ortodontycznego. Jak sobie z tym radzić i co robić?

Na rynku jest mnóstwo różnych preparatów czy urządzeń do higieny jamy ustnej dla pacjentów ortodontycznych. Niektóre są godne polecenia, natomiast inne za dużo nie pomagają w pozyskaniu lepszej higieny jamy ustnej. Na początku trzeba zaznaczyć, że nie możemy doprowadzać do sytuacji, kiedy płytka nazębna i resztki pokarmowe zalegają przy elementach aparatu. Zęby myjemy najlepiej po każdym posiłku. Jak nie mamy możliwości umycia zębów, powinniśmy chociaż jamę ustną dobrze przepłukać wodą. Możemy też się zaopatrzyć w podróżny zestaw ortodontyczny do higieny jamy ustnej. Znajdziemy w nim np. lusterko stomatologiczne czy składaną szczoteczkę ortodontyczną. Co umożliwi nam dbanie o prawidłową higieną jamy ustnej w każdej sytuacji?

Z jakich przyrządów warto skorzystać?



Szczoteczki ortodontyczne tzw. V mają wcięcie w środku na elementy aparatu. Dłuższe włosie po bokach szczoteczki lepiej dolega wtedy do powierzchni zęba, przez co możemy spokojnie dociskać szczoteczkę, nie martwiąc się, że uszkodzimy aparat. Ważne jest, żeby przykładać szczoteczkę pod kątem 45° do powierzchni zamków, a dokładnie pod zamek i nad zamek. Dodatkowo dokładnie myjemy okolice przy dziąsłach, pamiętając, że połowa szerokości szczoteczki znajduje się na dziąśle, a połowa na zębie. Do szczoteczek elektrycznych też są specjalne główki ortodontyczne. Pamiętajmy tylko, że szczoteczka elektryczna ma mniejszą powierzchnię niż zwykła manualna, co wymaga większej świadomości operatora, by we wszystkich miejscach była przyłożona.


To, czego nie doczyściliśmy szczoteczką ortodontyczną, możemy usunąć szczoteczką międzyzębową czy nitką dentystyczną dedykowaną dla pacjentów ortodontycznych. Te pierwsze to tak zwane wyciorki, którymi czyścimy przestrzenie międzyzębowe czy elementy pod łukiem ortodontycznym. Niektóre są nasączone Chlorheksydyną, która działa bakteriobójczo. Wąskie przestrzenie międzyzębowe czyścimy specjalną nitką, która składa się z trzech elementów. Część sztywna umożliwia wprowadzenie nitki w przestrzeń międzyzębową. Część miękkiej gąbki pozwala czyścić powierzchnię zębów. Ostatnia jest standardową nicią dentystyczną.

 
Irygator jest to bardzo pomocnym urządzeniem w utrzymaniu należytej higieny jamy ustnej przy aparacie stałym. Działa na zasadzie myjki karcher, czyli dozuje wodę i powietrze pod określonym ciśnieniem, które możemy regulować. Ułatwia i usprawnia usuwanie resztek pokarmowych z aparatu, szczególnie w środku dnia, kiedy nie mamy czasu umyć zębów. Oczywiście nigdy nie zastępuje mycia zębów szczoteczką, bo całkowicie usunąć płytkę nazębną można tylko i wyłącznie mechanicznie, czyli szczotkując zęby. W sprzedaży możemy znaleźć też pasty czy płukanki dedykowane pacjentom ortodontycznym. Nie zawierają one w swoim składzie substancji wyjątkowych od tych zwykłych preparatów, tak więc nie są konieczne, aby znalazły się w naszej kosmetyczce.


Musimy sobie zdać sprawę, że najważniejsza jest nasza motywacja, jakość i częstotliwość szczotkowania. Odpowiednie przyrządy np. szczoteczki V czy szczoteczki międzyzębowe nam to ułatwiają. Możemy sprawdzić swoją technikę szczotkowania, wykorzystując preparaty do wybarwienia płytki nazębnej np. dropingo. Po umyciu zębów płuczemy jamę ustną roztworem preparatu i patrzymy na stopień wybarwienia zębów. Idealnie umyte zęby bez płytki nazębnej są idealnie białe bez barwnika. Tam, gdzie zęby są wybarwione, nie doczyściliśmy tych okolic i ponownie musimy umyć tę okolicę.

Pamiętajmy, że idealna higiena naszej jamy ustnej nie tylko w trakcie leczenia aparatem stałym zapewnia nam zdrowe zęby i dziąsła.

Pozdrawiam Krzysztof Motyl – ortodonta Bytom, Zabrze, Gliwice.

ZOBACZ TEŻ