kobieta z bolącą ósemką

Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości – usuwać czy nie?


Przed przygotowaniem indywidualnego planu leczenia lekarz ortodonta wykonuje pełną diagnostykę ortodontyczną. Jednym z ważniejszych jej elementów są zdjęcia radiologiczne. Na podstawie tych zdjęć określana jest wada zgryzu i dobierane jest odpowiednie leczenie. Często pacjent dowiaduje się też wtedy o stanie swoich zębów mądrości, które doskonale widać na zdjęciu ortopantomograficznym (potocznie tzw. panorama).

Czy ósemki należy usuwać do leczenia ortodontycznego?

 

To zależy, od kilku rzeczy. Po pierwsze należy ocenić czy ósemki są zatrzymane, czy rokują na prawidłowe wyrżnięcie się, czy jest miejsce łuku dla nich. Jeżeli są już w jamie ustnej, warto zweryfikować czy mają dość miejsca. Najważniejsza kwestia: czy ich położenie nie jest przeszkodą z ustalonym planem leczenia ortodontycznego? Omówię najczęstsze sytuacje, które są wskazaniem do ekstrakcji, a mianowicie:

  1. Zęby ósme przeszkadzają w ortodontycznym przesuwaniu zębów.
  2. Zęby ósme są zatrzymane (całkowicie lub częściowo w kości) i nie rokują na prawidłowe wyrżnięcia.
  3. Zęby ósme są wyrżnięte w jamie ustnej. Widoczne są całe korony, ale ich położenie jest nieprawidłowe lub mają zbyt mało miejsca w łuku.

nieprawidłowo ułożone zęby mądrości

Pierwsza sytuacja nie występuje zbyt często. Zęby mądrości mogą być prawidłowo ustawione i nie mieć próchnicy. Trzeba je jednak usunąć, ponieważ przeszkadzają w leczeniu ortodontycznym, np. przy dystalizacji zębów bocznych. Jest to wtedy typowe wskazanie ze względów ortodontycznych do ich usunięcia.

Bardzo często spotykamy się z sytuacjami drugą i trzecią. Wtedy mamy do czynienia ze wskazaniem do ekstrakcji z powodów ogólno-stomatologicznych. Oznacza to, że niezależnie od leczenia ortodontycznego i tak te zęby byłyby do usunięcia, natomiast leczenie ortodontyczne tylko tę decyzję przyspiesza. Dlaczego?

Często nieprawidłowo ustawiona ósemka w kości jest ustawiona pod nieprawidłowym kątem do siódemki, co nie tylko może powodować jej uszkodzenie. Nacisk, który generuje wyżynająca się ósemka na siódemkę, przenoszony jest przez wszystkie zęby dane łuku aż do zębów przednich. W tej sytuacji niestety najbardziej narażone na rotację, czyli przemieszczenie się, są zęby przednie. Podsumowując: wyżynająca się ósemka może zrotować zęby przednie, czego szczególnie nie chcemy po skończonym leczeniu ortodontycznym.

Kiedy usuwać ósemki?

 

wrośnięty ząb mądrości

Niektórzy ortodonci zalecają, aby usunąć ósemki przed leczeniem ortodontycznym. Wykonując leczenie ortodontyczne i ekstrakcję ósemek w naszym gabinecie, możemy to spokojnie wykonać w trakcie leczenia ortodontycznego. Ważne jest, aby usunąć wszystkie zaplanowane do ekstrakcji ósemki przed ściągnięciem aparatu.

Jak wygląda procedura ekstrakcji zębów mądrości?

 

Zabieg jest wykonany w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli ósemka jest całkowicie wyrośnięta, zabieg w niczym nie różni się od zwykłej ekstrakcji. Jeżeli mamy do czynienia z częściowo lub całkowicie zatrzymaną ósemką, należy utworzyć płat śluzówkowo-okostnowy i usunąć zewnętrzną blaszkę kostną. Zabieg wymaga wtedy osłony antybiotykowej i założenia szwów, które usuwane są 10-14 dni po zabiegu. Większość pacjentów bardzo obawia się tych zabiegów, spodziewając się ciężkiej rekonwalescencji. Po zabiegu może wystąpić ból, obrzęk, szczękościsk, jednak zwykle ustępuje on po dwóch lub trzech dniach. Wśród pacjentów krążą plotki o bardzo ciężkim okresie rekonwalescencji po tych zabiegach. Należy zaznaczyć, że takie objawy zdarzają się po bardzo ciężkich zabiegach, które wynikają z bardzo nieprawidłowego ustawienia zęba mądrości. Jednak sytuacje takie nie należą do najczęstszych. Znając położenie zatrzymanej ósemki, jesteśmy po części w stanie ocenić, jak długo będzie wyglądać rekonwalescencja po zabiegu.

Pozdrawiam Krzysztof Motyl – ortodonta Bytom, Zabrze, Gliwice.

ZOBACZ TEŻ