Ekspander i rotator NiTi

Krzywe zęby – to najczęściej słyszę od pacjentów jako powód zgłoszenia się na wizytę. Jak my te krzywe zęby prostujemy? Poznaj ekspander i rotator NiTi oraz różnice między nimi, do czego służą i dlaczego są tak bardzo popularne?

Jak wyprostować krzywe zęby?

W klasycznym wydaniu zakładamy zamki i łuki ortodontyczne (czyli aparat stały) na zęby pacjenta. Powodują one wystąpienie ciągłej stałej lub przerywanej siły, pod której wpływem dochodzi do przemieszczenia zębów. Ruch zębów polega na tym, że po jednej stronie zębów następuje zanik kostny, a po drugiej odbudowa, czyli tworzenie nowej kości. Zmiany te występują w całym łuku zębowym, jest to proces złożony, na który ma wpływ wiele czynników. Przez to leczenie ortodontyczne jest długie w czasie. Często wyjaśniam pacjentowi na zasadzie porównania, że aparat stały to pociąg z wieloma wagonami wprowadzonymi w ruch, nad którym trzeba z osobna zapanować i każdy z nich nawzajem na siebie oddziałuje. Często jednak bywa, że sam aparat na stałe nie jest w stanie wykonać określonych rzeczy czy ruchów zębowych i wtedy musimy wykorzystać expander lub rotator NiTi. Poniżej omówię te dwa rodzaje aparatów podniebiennych.

Dwa rodzaje aparatów podniebiennych

 

Rotator zbudowany jest z fragmentu drutu NiTi

Rotator zbudowany jest z fragmentu drutu NiTi w kształcie niepełnej litery Mc Donald’s przymocowany na pierścieniach górnych zębów trzonowych pierwszych. Czyli zarówno rotator, jak i ekspander może być tylko stosowany w szczęce. Właściwości i sukces tych aparatów zależy od stopu NiTi, z którego jest wykonana ich część aktywna. Jest on termoaktywny, czyli pod wpływem temperatury jamy ustnej jest aktywowany i zaczyna działać. Wyzwala stałą ciągłą siłę dopasowaną do sił biologicznych, czyli takich, które najlepiej wpływają na przebudowę tkanek, dlatego też jego działanie jest całkowicie bezbolesne. Pod wpływem niskiej temperatury ulega całkowitej dezaktywacji, nie działa, staje się miękki. Służy do odrotowania nieprawidłowo ustawionych górnych zębów pierwszych trzonowców. Prawidłowo ustawione zęby warunkują pozycję pozostałych, a tym samym wpływa to na całe leczenie ortodontyczne.

Ekspander NiTi, oprócz przedstawionych cech wyżej rotatora, posiada ramiona stalowe, które znajdują się po wewnętrznej stronie zębów szczęki. Powodują one rozszerzenie zębów na poziomie zębowo-wyrostokowym lub w młodym wieku na poziomie szkieletowym.

Zalety tych aparatów:

– można je stosować jednocześnie z aparatem stałym (skraca to znacznie czas leczenia),
– powodują szybkie, przewidywalne efekty leczenia,
– działają bez współpracy pacjenta, bo są aparatami zakładanymi na stałe,
– działają bezboleśnie, bo w zakresie sił biologicznych.

Wady:

– pacjenci z silnym odruchem wymiotnym mogą ich nie tolerować. Jednocześnie ci pacjenci nie tolerują żadnego innego aparatu podniebiennego,
– w trakcie przełykania język opiera się o aparat i może być w ten sposób podrażniony, zalecane jest wtedy picie lub jedzenie zimnych pokarmów, które dezaktywują aparat, czyniąc go bardzo miękkim.

Ortodonta Bytom – w razie pytań zapraszam na wizytę i konsultację pacjentów z Bytomia i miast sąsiednich z Chorzowa, Zabrza, Gliwic.

ZOBACZ TEŻ