Aparat stały samoligaturujący

Aparat stały samoligaturujący – w czym tkwi jego sukces. Dlaczego już ponad 70% wszystkich moich pacjentów leczonych aparatem stałym wybiera właśnie ten model?

Aby wyjaśnić Państwu te wszystkie rzeczy, muszę podkreślić, jak działa i jak jest zbudowany ten aparat. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje aparatów stałych na zęby. Aparaty klasyczne, w których drut ortodontyczny utrzymywany jest w zamku za pomocą gumowej ligatury (tzw. kolorowe gumki). W aparatach samoligaturujących, które nie mają gumowych ligatur, drut ortodontyczny utrzymywany jest za pomocą specjalnej otwieranej i zamykanej klapki zamka ortodontycznego. Oczywiście w każdej z tych grup aparatów możemy wybierać między zamkami metalowymi, rodowanymi (estetyczne zamki metalowe) czy estetycznymi.

 

Możemy wybierać między zamkami metalowymi czy estetycznymi

 

Przykład zamków metalowych, rodowanych aparatu klasycznego

Inna budowa aparatu samoligaturującego powoduje, że ma on inną mechanikę działania. Drut ortodontyczny luźno tkwi w slocie zamka, ma dużą swobodę, przez co wytwarzają się bardzo małe siły tarcia. To z kolei powoduje, że musimy użyć o wiele mniejszej siły, aby przesunąć ząb. Dodatkowo w mechanice aparatu samoligaturującego wykorzystywane są łuki NiTi z dodatkiem miedzi, co sprawia, że łuk jest bardzo sprężysty, wyzwala stałą niską siłę przez długi czas. Te wszystkie rzeczy nakładają się na wspaniałe rezultaty w przesuwaniu zębów.

Najważniejsze cechy aparatów samoligaturujących

1) Stała niska siła łuków ortodontycznych powoduje szybkie, stałe ruchy zębów bez żadnych dolegliwości bólowych. Szybsze ruchy zębów powodują, że leczenie ortodontyczne trwa krócej niż w przypadku aparatów z gumkami. Ile krócej? Przeważnie ten okres wynosi 6-8 miesięcy.

2) Łuki posiadają długi okres swojego działania. Co to znaczy? Odstępy między wizytami mogą być dłuższe, bo lekarz wie, że aparat cały czas działa. Dodatkowo często w okresie wakacyjnym ze względu na różne terminy wakacyjne lekarza i pacjentów wizyty się wydłużają do 2 lub 3 miesięcy, a ten aparat cały czas działa. W klasycznym aparacie po upływie 4 lub 6 tygodni łuk całkowicie nie działa, jest to metal na zębach, który nic nie robi. Większe przerwy między wizytami wydłużają całe leczenie. Dodatkowo przy zmianie na kolejny łuk od razu oddziałowuje on dużą siłą, która często powoduje ból u pacjentów (oczywiście chodzi tu o aparat klasyczny z gumkami).

3) Aparat samoligaturujący ma większy zakres możliwej do uzyskania ekspansji łuku, czyli rozszerzenia. Co to znaczy? Przy dużych stłoczeniach danego pacjenta można wyleczyć go tylko przy pomocy aparatów samoligaturujących. Natomiast użycie aparatów z ligaturami wymaga zastosowania dodatkowych aparatów tzw. ekspanderów np. ekspander NiTi.

Podsumowując, za pomocą aparatu samoligaturującego mamy możliwość leczenia większej ilości różnych przypadków stłoczeń zębowych lub zwężeń zębowo-wyrostkowych. Leczenie trwa krócej, rzadsze są wizyty kontrolne i jest ich mniej, aparat nie powoduje dolegliwości bólowych. Oczywiście aparat samoligaturujący ma jedną wadę, czyli cenę. Jest droższy od klasycznego z ligaturami. Jednak dlaczego 70% moich pacjentów się na niego zdecydowało? Ponieważ jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w leczeniu aparatem samoligturującym jest mniej wizyt kontrolnych i całe leczenie też jest krótsze. Dzięki temu mniej wydajemy pieniędzy na konieczne wizyty kontrolne, przez co całe leczenie ortodontyczne pod względem cenowym jest zbliżone do leczenia klasycznym aparatem. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na konsultacje w gabinecie w Bytomiu, również pacjentów z miast sąsiednich takich jak Zabrze, Chorzów, Gliwice.

Ortodoncja Bytom, Zabrze, Gliwice.

ZOBACZ TEŻ